Nowy wymiar współpracy

Liptowski Mikulasz i Jasło, dwa miasta, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy wspólnie realizowały projekt polegający na modernizacji infrastruktury kulturalnej domów kultury, podpisały umowę partnerską. W ten sposób współpraca, która prowadzona była od dłuższego czasu została formalnie udokumentowana.

Spotkanie, na którym odbyło się podpisanie umowy partnerskiej odbyło się  23 listopada br. w Liptowskim Mikulaszu. W jego ramach odbyła się również  konferencja prasowa z udziałem mediów lokalnych ze strony słowackiej oraz przedstawicieli partnerów polskich na czele z Burmistrzem Miasta Jasła.

– Jest to zakończenie projektu, który wspólnie realizowaliśmy w ramach współpracy zagranicznej z naszym jasielskim partnerem. Warto zaznaczyć, że całkowita wartość projektu „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej domów kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu”, wynosi blisko 4,3 mln euro – wyjaśniał Ján Blcháč, burmistrz Liptowskiego Mikulasza.

Widoczne efekty

Najbardziej widoczne rezultaty wspólnego projektu to przebudowane budynki domów kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu. Dom Kultury w Liptowskim Mikulaszu powstał w latach 80- tych ubiegłego wieku. Po ponad 25 latach budynek ten uległ znacznemu zniszczeniu i nie spełniał aktualnych wymogów i przepisów użytkowania.

Zakres projektu dla Liptowskiego Mikulasza  obejmował: przebudowę wnętrza sali głównej, modernizację urządzeń sanitarnych, modernizację systemu wentylacyjnego i ogrzewania, zakup techniki widowiskowej, wymianę centralnego oświetlenia w głównej sali, utworzenie centralnego systemu informacyjnego (radiowęzeł) w budynku, zakup podłogi tanecznej.

Natomiast w Jaśle przebudowany został 45-letni dom kultury, a zakres przebudowy obejmował: piętrową dobudowę od strony wschodniej z klatką schodową, modernizację sali widowiskowej, docieplenie całego obiektu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę instalacji wod-kan., co, elektrycznej oraz wentylacji oraz instalację klimatyzacji.

Spotkania z kulturą

W ramach realizacji projektu zostały zorganizowane również wydarzenia kulturalne zarówno w Jaśle: Spotkania z kulturą europejską, warsztaty batikowe z udziałem osób niepełnosprawnych, konkurs fotograficzny  „Nasza Mała Ojczyzna” i wystawa fotografii, Międzynarodowe Spotkania Taneczne Hip-Hop Breakdance, a w Liptowskim Mikulaszu: wspólny Koncert Słowackich i Polskich  Orkiestr Dętych, Słowacko – Polski Festiwal Jazzowy, Polsko – Słowacki Festiwal Tańca „FREEZE DAYS”, wystawa fotografii „Nasza Mała Ojczyzna”.

Oczekiwania na kolejne projekty

Wzajemna współpraca będzie kontynuowana w dziedzinach kulturalnej, społecznej, sportowej i turystycznej. Burmistrzowie obydwu miast liczą, że realizacja zakończonego projektu będzie zapowiedzią kolejnych zadań, które Jasło i Liptowski Mikulasz będą realizować w przyszłości.  – Cieszę się, że współpraca pomiędzy naszymi miastami, które są podobnej wielkości będzie się pogłębiać. Mamy nadzieję, że podpisana umowa przynosić będzie korzyści mieszkańcom obu miast, również w postaci kolejnych udanych projektów – podkreślał Ryszard Pabian BMJ.

             Projekt pn. „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej domów kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu”, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013, realizowany był do 30 listopada 2015 r. Wartość projektu wyniosła 4 282 020,14 EUR, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 3 030 725,78 EUR (85 % kosztów kwalifikowanych projektu).

 

Print Friendly, PDF & Email