NASZA MAŁA OJCZYZNA OKIEM JAŚLAN

– Próbowałem znaleźć panaceum na dobrą fotografię, jakąś regułę, zasadę, która będzie to gwarantować. Okazało się, że nie ma żadnych reguł ani zasad. Po prostu są dobre fotografie. I tutaj mamy okazję je zobaczyć – powiedział podczas wernisażu prac fotograficznych „Nasza mała Ojczyzna” Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury. Uroczysty wernisaż z udziałem osób nagrodzonych i wyróżnionych odbył się 26 czerwca br. w holu dawnego kina Syrena. Na wystawie, która była czynna do końca czerwca br.  znalazły się także prace słowackich artystów.  

Konkurs został zorganizowany przez Jasielski Dom Kultury w ramach projektu pn:  „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej Domów Kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu”, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Do konkursu zgłosiło się łącznie 16 osób. Spośród 89 nadesłanych prac jury w składzie: Janusz Wojewoda, artysta fotografik, Gabriel Liptak, słowacki artysta fotografik oraz Anna Brożyna, plastyk JDK i Helena Gołębiowska, wicedyrektor JDK wybrali ich zdaniem najciekawsze. I miejsce otrzymał Mariusz Krzyżak za kapliczkę przy ul. PCK w Jaśle autorstwa, miejsce II zajął Tomasz Kasprzyk za „Burzę śnieżną nad jasielską nekropolią”, a miejsce III – Anna Czekaj za „Park Miejski”. Dodatkowo jury przyznało wyróżnienia. Otrzymali je: Grzegorz Dziuba za „Widok z Warzyc na Jasło i Tatry” oraz „Widok z Górki Gorajowickiej na Liwocz”; Dorota Czernecka za trzy zdjęcia z cyklu „Jasło 2015” oraz Anna Dziura za fotografię „Inscenizacja 70 rocznicy wysiedlenia i zniszczenia Jasła”.

Prace oceniane były dwuetapowo: z punktu widzenia fotograficznego, jak również pod kątem treści. – Większość fotografii pokazywała współczesne Jasło, zabytkowe budynki, ulice, wydarzenia kulturalne. Wśród nagrodzonych zdjęć jury wybrało te, które wnosiły ten pierwiastek krajobrazowy, ale bardzo mocno związany z Jasłem. Staraliśmy się nagrodzić prace, które pokazały różne aspekty współczesnego Jasła, względnie jego walorów przyrodniczych i turystycznych. To dobrze, że takie zdjęcia tutaj były – podsumował Janusz Wojewoda.

Z opinią jurora zgadza się jasielski fotografik, zdobywca II nagrody Tomasz Kasprzyk. Jego zdaniem poziom konkursu był bardzo wysoki, a ocena komisji obiektywna.

Celem zorganizowanego konkursu fotograficznego było m.in.: pokazanie przez fotografię współczesnego Jasła, jego problemów, wartości i osiągnięć, obiektów, zjawisk społecznych, wydarzeń kulturalnych, promocja walorów turystycznych i przyrodniczych, poszukiwanie nowych form i środków wyrazu artystycznego w fotografii, zachęcenie mieszkańców do zaangażowania się we wspólne inicjatywy oraz prezentacja i promocja Partnerów Projektu podczas wystaw w Jaśle i w Liptowskim Mikulaszu.

 

Print Friendly, PDF & Email