Miasto Jasło

KLIMATY JASŁA

Jasło to miasto, którego smak – podobnie jak smak wina – można poznawać w różnych odsłonach: delikatnej i wyrafinowanej, poprzez kulturę i sztukę oraz mocniejszej i bardziej zdecydowanej, poprzez rekreację, rozrywkę oraz przedsiębiorczość. Bogata i różnorodna oferta Jasła umożliwia doświadczenie jego wyjątkowości oraz poznanie niepowtarzalnego aromatu i koloru. Posiada także niezwykłe owoce w postaci wybitnych osobistości, które nadają mu wyrazisty smak.

Jasło jest miastem spokojnym, otwartym na ludzi, odpowiednim do dojrzewania i rozwoju, w tym gospodarczego. Stwarza doskonałe warunki do odwiedzenia go i delektowania się jego smakiem.

Jasło ma swój niepowtarzalny i unikatowy klimat oraz nastrój. Malowniczy Rynek otaczają stare kamienice noszące ślady różnych epok i stylów. Jednym z najcenniejszych zabytków jest wzniesiona w XV w. Kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gotycka kamienna budowla sakralna. Znajdujące się w centrum miasta, liczne restauracje oraz piękny park z alejami spacerowymi, pomnikami oraz fontanną stanowią doskonałe miejsce wypoczynku dla turystów i mieszkańców. Piękny neogotycki Pałac Sroczyńskich wzniesiony pod koniec XVIII wieku otoczony parkiem krajobrazowym zachwyca wszystkich odwiedzających.

Jasło od wielu lat określane jest mianem „stolicy odrodzonego polskiego winiarstwa”. Jasielskie wino nie tylko cieszy się ogromnym uznaniem polskiego i zagranicznego środowiska winiarskiego, ale również jest produktem, z którego słynie miasto. Przez Jasło
i okolice przebiega „Podkarpacki Szlak Winnic”, który tworzy blisko 120 winnic, a od winnicy do winnicy można podążać nie tylko pieszo, ale i konno. Przygotowywane według tradycyjnych receptur regionalne specjały oraz różnorodne produkty lokalne stanowią idealne dopełnienie jasielskiego winiarstwa.

Jasielski Dom Kultury to największa, ceniona instytucja kultury w mieście, a także główne miejsce spotkań ludzi kultury i sztuki. Podstawowym zadaniem JDK jest edukacja kulturalna
i wychowanie poprzez sztukę oraz zapewnienie mieszkańcom atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu. W propagowaniu kultury ważną rolę pełni Muzeum Regionalne, które już od 45 lat dokumentuje przeszłość miasta i powiatu, a także kulturę i sztukę ludową regionu Pogórza. Miejska Biblioteka Publiczna od ponad 60 lat zapewnia licznym rzeszom mieszkańców miasta i regionu kontakt z różnego rodzaju materiałami bibliotecznymi, prowadząc przy tym szeroko pojętą działalność kulturalno-edukacyjną i informacyjną.

Jasło posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną oraz ciekawą ofertę pozwalającą na aktywne spędzanie czasu. W Jaśle i okolicach znajduje się wiele ciekawych szlaków pieszych, rowerowych, tras narciarskich, ścieżek dydaktyczno-edukacyjnych oraz szlaków turystycznych. Miłośników turystyki industrialnej zainteresuje Transgraniczny Szlak Naftowy, biegnący przez centrum miasta, łączący ze sobą miejsca związane z narodzinami
i historią przemysłu naftowego. W okolicach Jasła znajduje się Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, kompleks muzealny, który powstał w miejscu odkrycia jednego
z najstarszych grodzisk w Polsce.

W Jaśle działa wiele klubów sportowych umożliwiających młodzieży rozwijanie swoich zdolności w różnych dziedzinach sportu między innymi: karate, judo, piłce nożnej, narciarstwie biegowym, piłce siatkowej oraz pływaniu. Ważną rolę w rozwoju sportu oraz popularyzacji imprez sportowych odgrywa Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jaśle, instytucja kultury fizycznej ceniona na terenie miasta oraz regionu.

Otwartość, gościnność i zamiłowanie do nowych pomysłów stwarzają turystom
i inwestorom przyjazny klimat i miłą atmosferę podczas pobytu w mieście.

Print Friendly, PDF & Email