Jasło w obiektywie

Mariusz Krzyżak, Tomasz Kasprzyk oraz Anna Czekaj to laureaci konkursu fotograficznego „Nasza mała ojczyzna”, zorganizowanego przez Jasielski Dom Kultury w ramach projektu pn: „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej Domów Kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu”,   współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

 

Spośród 89 zgłoszonych prac czteroosobowe jury przyznało trzy nagrody oraz trzy wyróżnienia, które zostaną wręczone podczas uroczystego wernisażu, zaplanowanego na koniec czerwca br. Dodatkowym wyróżnieniem dla zwycięzców będzie publikacja ich prac w specjalnie wydanym albumie.

Komisja konkursowa w składzie: Janusz Wojewoda, artysta fotografik, Gabriel Liptak, słowacki artysta fotografik oraz Anna Brożyna, plastyk JDK i Helena Gołębiowska, wicedyrektor JDK, po obejrzeniu wszystkich prac, postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia. Za najlepszą pracę jury uznało fotografię przedstawiającą kapliczkę przy ul. PCK w Jaśle autorstwa Mariusza Krzyżaka. Miejsce II zajął Tomasz Kasprzyk za „Burzę śnieżną nad jasielską nekropolią”, a miejsce III – Anna Czekaj za „Park Miejski”. Dodatkowo jury przyznało wyróżnienia. Otrzymali je: Grzegorz Dziuba za „Widok z Warzyc na Jasło i Tatry” oraz „Widok z Górki Gorajowickiej na Liwocz”; Dorota Czernecka za trzy zdjęcia z cyklu „Jasło 2015” oraz Anna Dziura za fotografię „Inscenizacja 70 rocznicy wysiedlenia i zniszczenia Jasła”. – Nagrodzone zdjęcia, to takie, które mają wiele wspólnego z Jasłem, są bardzo dobrze sfotografowane i wykadrowane. Nie są to super zdjęcia, emanujące ostrością, szczegółami. Są raczej takie zamglone, wykonane w trudnych warunkach atmosferycznych. I właśnie one były najlepsze – mówi Janusz Wojewoda, przewodniczący jury.

Prace oceniane były dwuetapowo: z punktu widzenia fotograficznego, jak również pod kątem treści. – Większość fotografii pokazywała współczesne Jasło, zabytkowe budynki, ulice, wydarzenia kulturalne. Wśród nagrodzonych zdjęć jury wybrało te, które wnosiły ten pierwiastek krajobrazowy, ale bardzo mocno związany z Jasłem. Staraliśmy się nagrodzić prace, które pokazały różne aspekty współczesnego Jasła, względnie jego walorów przyrodniczych i turystycznych. To dobrze, że takie zdjęcia tutaj były – dodaje juror.

Celem zorganizowanego konkursu fotograficznego było m.in.: pokazanie przez fotografię współczesnego Jasła, jego problemów, wartości i osiągnięć, obiektów, zjawisk społecznych, wydarzeń kulturalnych, promocja walorów turystycznych i przyrodniczych, poszukiwanie nowych form i środków wyrazu artystycznego w fotografii, zachęcenie mieszkańców do zaangażowania się we wspólne inicjatywy oraz prezentacja i promocja Partnerów Projektu podczas wystaw w Jaśle i w Liptowskim Mikulaszu.

Zapraszamy do Galerii

kp

Print Friendly, PDF & Email