Jasielski Dom Kultury

Jasielski Dom Kultury to wiodąca placówka kulturalna w mieście, której podstawowym celem jest wychowanie przez sztukę i zapewnienie atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu.
Ambicją placówki jest stworzenie odpowiedniego miejsca i atmosfery, które sprzyjać będą realizowaniu twórczych marzeń, rozwojowi talentów i poznawaniu świata sztuki.  

Oferta instytucji adresowana jest zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Skonstruowana jest stosownie do zainteresowań różnych grup wiekowych.

Biorąc po uwagę potrzeby mieszkańców Jasła, JDK prowadzi szereg działań m.in.: z zakresu:  

  • edukacji muzycznej (zespoły wokalne dla dzieci i młodzieży, indywidualne zajęcia muzyczne, nauka gry na instrumencie),
  • edukacji teatralnej (koło recytatorskie, dziecięca i młodzieżowa grupa teatralna,  konkursy i warsztaty recytatorskie),
  • edukacji plastycznej (wystawy, konkursy plastyczne, koła plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych),
  • edukacji tanecznej (nauka tańca hip hop dla dzieci i młodzieży). 

Dużą popularnością cieszy się także funkcjonujące od września 2014 roku Kino JDK, które działa w systemie weekendowym oraz w poniedziałki.

Oprócz stałych zajęć artystycznych organizowane są spotkania i warsztaty muzyczne, plastyczne, teatralne oraz taneczne.

Jasielski Dom Kultury prowadzi rozbudowaną działalność na rzecz lokalnego środowiska, organizując spotkania, konkursy, przeglądy, wystawy, koncerty, recitale oraz spektakle teatralne dla dzieci i dorosłych.  

Dużym powodzeniem cieszą się spektakle operowe i operetkowe, z udziałem znanych artystów, zarówno scen polskich, jak i zagranicznych.  

Organizowane przez JDK cykliczne imprezy, m.in.: Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, w ramach którego odbywają się Jasielskie Spotkania Muzyczne, Dni Jasła, Międzynarodowe Dni Wina, Jesienne Spotkania Teatralne, Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” czy  JasMaty – Jasielskie Jazzowe Klimaty na stałe wpisały się w pejzaż kulturalny miasta.

Jass Brass Consort to big band, który działa przy Jasielskim Domu Kultury od ponad 2 lat. Muzycy grają światowe standardy jazzowe i rozrywkowe. Big Band opiera się na twórczości takich kompozytorów jak: Charles Frank Mangione, Henry Mancini, Edward Kennedy „Duke” Ellington, Nat King Cole, Chick Corea czy Stevie Wonder.   

 

 

Print Friendly, PDF & Email